Dneska tu máme další zajímavý případ posedlosti Dakarem. Nastíníme vám, jak se z motokrosového šampiona stane český černý kůň dakarského závodu. Který mimoděk dokáže při svém prvním startu zajet nejlíp z českých motorkářů. A při druhém ročníku nikdo nechápe, že zvládl závod dokončit i po sérii strašidelných pádů. A navíc se ještě o pár příček v pořadí zlepšit. Jasná věc, řeč je o Honzovi Brabců. Každý musí uznat, že s Brabčákem nikdy nebude nuda, když nelétá v letadle, přeskakuje na motorce moravské polňačky nebo cpe koně do pekáče. Ale víte, jak se vlastně octnul na Dakaru? Byla to celkem náhoda… Chcete vědět víc?       

Nosislavák dobývá svět

Náš Brabčák je svéráz. Superman, který se nevzdává za žádných okolností. Nezastaví ho pády, splašená navigace, rozbitá motorka ani naštípnuté kosti. Brabčák to vždycky dá. Co stojí za jeho nezdolností a kde se v něm bere tolik odhodlání a energie? Hoza je hrdý Nosislavák. Táta i děda se vyznali v motorkách a dokázali opravit vše, na co se jen podívali. Honza začal ve 4 letech na BMX kole a za tři roky měl doma první mistrovský titul. Pak už to šlo ráz na ráz. V garáži přistála motokrosová motorka. Brabčáka si vzali do parády Mirek Kučírek nebo Petr Kuchař. Ve dvanácti poprvé odletěl do Kalifornie získávat zkušenosti od Caseyho Johnsona a
Jeremyho McGratha. Vyhrál několik domácích titulů v motokrosu, v mistrovství světa závodil za italský tým SRS Honda nebo holandský Boersfoon Suzuki. V roce 2007 jeho parta dojela čtrnáctá na Motokrosu národů v USA. Na motorce zkrátka seděl od základky a v motokrosu dokázal mnohé. Ale v roce 2017 to přišlo! Honza začal znova hledat motivaci a novou chuť závodit. 

Bojovník tělem i duší

A když jednou seděl v kalifornském písku, protože si byl s klukama zajezdit v dunách v poušti, napadlo ho, co takhle zkusit Dakar? Hned rozhodil sítě a přes kamarády, Lavora a částečně i řízením osudu nakonec zaparkoval v týmu Big Shock Racing. A zase to šlo rychle. Hned v lednu 2018 Honza vyrazil na svůj první Dakar, který dokončil jako nejlepší český jezdec na motorce, na 39. místě. Současně byl 9. v nováčkovské kategorii Rookie. Na následujícím Dakaru vybojoval 34. pozici poté, co dokázal překonat hrozivé pády v jedné z posledních etap a do cíle dojet s otřesem mozku a politý benzínem, který na něj vytekl při jednom z kotrmelců. 

Restart

I příští Dakar bude pro Jendu hodně speciální. Brabčák se letos na nevinném přejezdu během tuniského soustředění, při pádu, který označuje za nejhorší ve svém životě, zranil. Zažil si hodně krizovou situaci, šílené bolesti, několik operací a drsnou rekonvalescenci. Díky svému neuvěřitelnému optimismu, nasazení a píli ale už zase sedí na motorce. A na další dakarský start se postaví s touto novou zkušeností. Nebojí se, už zase řádí. A věří, že všechno zlé je pro něco dobré. 

„Dakar je o zkušenostech. Za dva roky jsem dokázal udělat kus práce. Vy se na ten závod nikdy nedokážete 100% připravit, ale on bude připraven na vás. Já vím, že potřebuju hlavně zpomalit a víc se soustředit, na navigaci, na trať, na sebe. Ale zároveň mě baví věci, které jdou v životě na hranu. Lítám letadlem. Střílím. Jezdím rychle na motorce. Mám to rád. Se vším všudy. Nádherná je příroda, kterou projíždíme, celková atmosféra, dlouhé sjezdy v dunách, které jinde nezažiješ. Všechno si to užívám. I s riziky, která k tomu patří,“ říká vždy dobře naladěný Brabčák, se kterým se po návratu z Dakaru můžete osobně potkat na besedách Posedlí Dakarem, aby vám sám řekl víc…       

Jendo, držíme palce!!!